Akıllı kapı kilidi sistemleri; kilitleme prensibi bakımından mekanik kilitlerle aynı donanıma sahiptir. Bu yapılarda barelin hareket etmesini sağlayan mekanizmaya dijital bir sürücü eklenir. Elbette barel yapısı da bu sistemlerde daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Barelin formu itibariyle kilitlere benzemesinin sebebi; geleneksel kapılara kolay monte edilebilmesinin sağlanması ihtiyacıdır. Bu fiziksel özelliklerle, akıllı kapı sistemleri hemen her kapıya monte edilebilmektedir.

Klasik kalınlığa sahip neredeyse tüm kapı modellerinde bu kilitler takılarak kullanılabilir. Kilit mekanizmasının çalışması için bir elektrik hattına ihtiyaç duyulmaz. Akıllı kapı kilitleri pille çalışan donanımlardır ve pil ömrü oldukça uzundur. Kullanıma bağlı olarak aylarca pil değiştirmeden kullanabilme özelliği kullan sistemlerin, pil seviyesi kolaylıkla gözlemlenebilir ve bu noktada sistem pil azaldığında uyarı da yapmaktadır. Önerilen talimatlar doğrultusunda kullanıldığı sürece akıllı kilit sistemleri kullanımı herkes için uygundur.

Akıllı kilit çalışma prensibi

Akıllı kilitleri anahtarı çeviren ikinci bir el gibi düşünebilirsiniz. Tabii bu sistemlerde bir anahtar söz konusu değildir. Kilit mekanizması; yetkilendirme onayı aldıktan sonra motor tarafından çevrilir ve kapı açılır. Ancak bahettiğimiz onay mekanizması oldukça yüksek güvenlik ilkelerine sahiptir. Bu donanım; mekanik, elektronik veya dijital yöntemler manipüle edilerek açılmasın neredeyse imkansız olan bir sisteme sahiptir.

Kilidin dışarıdan zorlanması durumunda, hiçbir şekilde açılmamak üzere kendini korumaya alma özelliği bulunur. Yani akıllı kapı kilidi sistemlerini kırarak kildi etkisiz hale getirmek mümkün değildir. Mekanik kilitlerde kötü niyetli kişiler tarafından bu yöntem sıkça kullanılır. Ancak dijital kontrollü akıllı kapı sistemlerinde kırmak kilidi açmak sonucunu ortaya çıkarmaz.

Kilide elektriksel olarak müdahale edilebilme durumu da söz konusu değildir. Ne dijital yöntemler, ne de elektronik müdahaleler ile kilit aşılamaz güvenlik özelliklerine sahiptir. Uzaktan kontrole imkan sunan mobil uygulama, SSL ile korunur ve bankaların kullandıkları güvenlik sistemlerine eş bir veri güvenliği alt yapısı elde edilir. Aynı şekilde kartların veya uzaktan kumandaların da maniple edilmeleri mümkün değildir. Güvenlik akıllı kilit sistemleri tercih sebeplerinin başında gelen kavramlardandır.

Minimum Risk Maksimum Konfor

Akıllı kapı kilidi sistemlerinin kartlarının kaybedilmesi veya bozulması durumunda kolaylıkla yeniden kart üretimi yapılabilmektedir. Kart üretimi yalnızca üretici tarafından yapılır ve müşterinin sağlayacağı QR kodu veya faturada yer alan kodlar olmaksızın işlem yapılamaz. Ancak, her şekilde kullanım ömrü devam eden kilidin açma kapama sistemlerinde herhangi bir sorun oluşması halinde hızlı bir şekilde müdahale edilerek sorun ortadan kaldırılabilir. Yukarıda bahsedilenlerin yanında akıllı kilit sistemlerinin avantajları saymakla bitmiyor. Ayrıca cihaz 2 yıl üretici garantisi altında tüketicilere sunulmaktadır.

Welock akıllı kapı kilidi sistemleri gelişmiş altyapıları ile tüketicilerin mükemmel sonuçlar elde etmeleri için ihtiyaç duyacakları tüm özelliklere sahiptir. Yenilikçi bir yaklaşım ile ihtiyaçlar gözetilerek geliştirilen sistem; ev sahiplerine konfor ve güvenliği bir arada sunar. Sistem, internet arayüzü (wfi), bluetooth, uzaktan kumanda, manyetik kart, şifre veya parmak izi ile kullanılabilir ve dilediğiniz konfigürasyonu tercih edip satın aldıktan sonra, kısa bir süre içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

We.lock‘u Facebook, İnstagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir