Akıllı ev Sistemleri Neler Getirdi Hayatımıza

Akıllı ev Sistemleri Neler Getirdi Hayatımıza

Akıl İnsanoğlunun binlerce yıldır farklılık yarattığı ve Zamanın ilerisinde fikir ve düşüncelerle insanların yaşamlarına etki ettiğini hepimiz biliyoruz. 2000 yılların sonunda İnsan aklının yanında hayatımıza giren bir olgu da AKILLI MAKİNALAR oldu. Akıllı makineler ilk 1930 yıllarda Çizgi Romanlardan daha sonra Beyaz Perde karşımıza çıktı. İşte neden olmasın bir gün olacak dediğimiz o dönemin tam da içinde kaybolmuş durumdayız. Kaybolmadan Önce Değinmek istediğim 1960 yıllarına SOVYETLER BİRLİĞİNDE ki akıllı makina ve akıllı ev ve akıllı kilit teknolojilerine değinmek istiyorum.

Sovyet mühendisler tüm ev aletlerinin kusursuz bir uyumla bir arada çalışmasına uğraşıyor.

       Soğuk Savaşın en soğuk dönemlerini yaşayan dünya ilk nükleer bombayı kim atacak tartışmalarını yapıyor. Bu tartışmaların yapıldığı dönemde ise Sovyet Mühendis ve Bilim adamlarının silah,füze vs teknolojiler yerine bugünün tabiri ile Akıllı ev aletleri ile ilgili çalışmalar,tasarımlar yaptıkları KGB belgelerinin paylaşılması ile ortaya çıktı. Bu belgelerde akıl almaz birbiri ile kablolu ve kablosuz iletişim halinde olan ev aletlerinin kusursuz bir uyum ile çalışması bile başarılmış. 1960 yılından bahsediyoruz daha akıllı ev veya akıllı aletler hiç biri yok ortada ve bugün Dünya'nın en büyük akıllı kapı kilidi üreticisi welock kurulma hayali bile hayallerde olmadığı bir zaman dan bahsediyoruz. 1960 yılında ki resimlerde ki tasarımlar 60'lar dönemini esintilerini taşımamış olsa ,şimdi zaman yolculuğunun kanıtı diye youtube kanalımda 1 milyonun üzerinde izlenme ile dünya'ya ilan etmiş olurdum. Mühendisliğin ve bilim insanlarının geleceği şekillendirecek ön görüleri gelecekte insanların ihtiyaçlarının bu olacağını ön görmeleri beni hayrete düşürmedi desem yalan olur. Şimdi Paylaştığım bir kaç resme bakalım ; 

+

İlk Resmimiz de 1960 yılında Tv, lap top,telefon ,hoparlör vs En ilginci ise Bunları kontrol eden KUMANDA 

Modülü,bu modül tuşlarla kontrol edilebildiği gibi Ses ile de kontrol edilebiliyor. 


Bu ise Uzay aracı Parçası gibi görünen Yazılımların Yüklendiği ve birbiri ile iletişimde olan disk teknolojisiBu çizimler ise Nesnelerin İnternet inin   1960 yılında ki Tasarımları Akıllı Saat ,Kulaklık,Cep Telefonu,akıllı gözlük

İnsanı Şaşırtan tasarımlar ve gelecek ön görüleri içeriyor değil mi ?

Bu arada 1960 renkli fotoğraf var mı diye sorabilecek arkadaşlara şu bilgiyi de paylaşmadan geçmiyorum.  Tarihin ilk fotoğrafı Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilmiştir. Fotoğraf Saône-et-Loire, Bourgogne, Fransa’daki penceresinden görünümü göstermektedir. Fotoğrafın pozlama süresi 8 saattir.İlk renkli Fotoğraf ise 1851’de New York’ta Levi Hill, adına “hillotip” dediği teknikle ilk renkli fotoğrafı çektiğini duyurdu.Bu arada adama inanmamışlar ve sahtekarlıkla suçlanmış bu tartışma yüz yıllarca sürmüş sahte vs diye 2010 yılında resim incelenmiş ve gerçekten renkli olarak çekildiği anlaşılmış. LEVİ HİLL yıllarca çok kötü suçlamalara maruz kalması da hayatın ve insanlığın acımasızlığı olduğunu düşünüyorum. 


Akıllı Ev teknolojilerine geri döndüğümüz de ise Tasarım ve Aklın muhteşem ürünlere dönüşüyor. Mobilya Sektörün de tasarım muhteşem Kullanışlı ürünler ile hayatımıza bambaşka anlamlar katmaya devam eder iken teknoloji ile birleşimi şu anda bile akılları karıştıracak ürünler çıkarıyor karşımıza ,Evimizde akıllı ampul ve ışık sistemleri ile istediğimiz renk ve tonda hatta güçte ,yerimizden kalkmadan kontrol edebiliyoruz. Buna bir de akıllı telefonumuz ile tam entegre çalışan kontrolünü sağladığımız aplikasyonlar da eklenince muhteşem keyifli oluyor.     Welock'ta işte tam bu ürünlerin içerisinden sıyrılarak karşımıza çıkıyor.  Anahtar kullanımına gerek kalmadan Evimizin ,iş yerimizin,yazlığımızın kapısını ister kendimiz açabiliyoruz , ister isek eve gelen bir misafir yada çalışanlarımıza uzaktan akıllı telefonumuzda ki uygulama ile açabiliyoruz. Bunu Sovyet Mühendisler 1960 yılında düşünmüş ve prototip üretimini gerçekleştirdikten 50 yıl sonra welock seri üretim ile 1 milyon dan fazla insanın evinde,iş yerinde kullanılan akıllı ev konseptinin en önemli parçası haline gelmiştir. Evin içinde kapıya gitmeye gerek olmadan açılmayan kapısı olan eve AKILLI EV demem arkadaş, Yarım Akıllı Ev derim 
IoT çok duymaya başladığınızı biliyorum! Anlamı Nesnelerin İnterneti yani Hayatınızda kullandığınız eşyaların internet yolu ile birbiri ile iletişimde olması Telefonunuzdan yada akıllı saatinizden evinizin kombisini açıp kapamak,Klimanızı ayarlarını değiştirmeye kadar hayallerinizin sınırlarını zorlayan İnovasyon çılgınlığı diyorum. Peki İhtiyacımız var mı ?


 Tüm bu ürünler esasta toplumun ve belli kesiminin ihtiyaçlarından doğuyor. Yazın 40 derece sıcakta evinize geldiğinizde ,Muhteşem serin bir hava sizi karşılaması büyük bir lüx değil mi ? 
  Welock yaratan Çılgın Mühendisler de Cebimizdeki Anahtar kalabalığından ve anahtarımızı verdiğimiz kişilerin yarattığı güvenlik zafiyetinden yola çıkarak yıllarca süren araştırma ve Arge süreçleri sonunda welock akıllı kapı kilidini yarattılar ve geliştirmeye daha çılgın inovasyonlar ile arge yapmaya devam ediyorlar.


İşin Güzelliği ne biliyor musunuz ?   Ev,iş,yazlık ben 7 tane anahtar taşıyordum .

Özellikle Yazın bir Erkek olarak o anahtar kalabalığının taşıma işkencesi gerçekten çıldırtıyordu .

Bir de Türk paranoyaklığı yok mu ? Kapıyı kitledim mi ?   kitlemedim mi ?

Sanki whitehouse oturuyorum da içeride milyonlarca para ,mücevher,belge vs var.

Sadece sana ve ailene ait bir alana tecavüz edilmesi düşüncesi insanı çok ama çok rahatsız ediyor. Hele bir de bakıcıya , temizlikçiye verilen anahtarlar var ya insanı gerçekten çok rahatsız ediyor. Kalbimin anahtarını veriyor muşçasına beni rahatsız etmiştir.

Kafamda basının ve televizyonlar da anlatılan yaşanan o anahtar kopyalama hikayeleri ile insan iyice paranoyak olmuyor mu ? Bu evinize gelen İnsanın etrafında ki kötü niyetli bir kişi anahtarı çalsa,kopyalasa ve size veya ailenize zarar verecek harekette bulunabilecek olma ihtimali büyük bir güvenlik zafiyeti yaratıyor.

İşte bundan ben ANAHTARLARA DÜŞMAN OLDUM ARKADAŞ welock ile evime gelen çalışan ve hizmetliye uzaktan kapıyı ben açıyorum. Anahtar vermiyorum,güvenliğimi tehlikeye atmıyorum .


Akıllı ev güvenlik zafiyeti olmayan ve sizi rahat ettiren,Sevdiklerimizi ve Ailemizi düşünen,koruyan ev, akıllı evdir benim için Teknoloji ve Yeniliklerden bahsetmeye devam .....